Official Visits 2016

به قلم سفیر

آوریل 2016

سفر پرخطری که جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته ای با گروه 1+5 پیمود به سرازیر شدن فرستاده ها و هیأت های اقتصادی بسیاری به سمت تهران منتهی شد. این هیأت ها بیشتر از کشورهایی هستند که پیشتر از دشمنان سرسخت ملت ایران به شمار می رفتند. تمایلات آنها با چشم اندازهای بالقوه بازار ایران تحریک شده است. برای آن دسته از ما که قربانیان استعمارگری بوده ایم با دقت می نگریم و دوره ای از تاریخ را به خاطر می آوریم که استعمارگران از سرتاسر اقیانوس سر می رسیدند و در عوض زمین و دام به قبیله های سان و خوی آینه و اجناس بی ارزش می دادند.

دیدار رسمی رئیس جمهور زوما و هیأت همراه، معاون وزیر روابط و همکاری های بین المللی خانم نوماایندیا امفکتو، وزیران کابینه، آقایان پراوین گوردهان، راب دیویس، نوموولا موکونیانه، تینا جومت و ابراهیم پتل، تفاوت بسیار زیادی با دیگر هیأت ها دارد و دلیل آن نیز رابطه طولانی مدت بر پایه دوستی، همبستگی و مبارزات مشترک به رهبری پدران و بنیانگذاران هر دو کشور، نلسون ماندلا و آیت الله خمینی است. مهمترین لحظه این دیدار رسمی ملاقات بین رئیس جمهور زوما و آیت الله خامنه ای است. صمیمت، گشاده رویی و منافع مشترک در زمینه های ملی و منطقه ای برگرفته از تجربه های هر دو کشور دروازه های تحکیم روابط استراتژیک را گشود.

یکی از ویژگی های برجسته این دیدار تعهد هر دو طرف به تبدیل روابط برادرانه قوی به نتایج ملموس و دست یافتنی بود البته با تأکید بر نیاز به ایجاد همکاری دوجانبه و سودآور برای مردم هر دو کشور. هشت یادداشت تفاهمی که در زمینه های فرهنگ، کشاورزی، منابع هیدروکربن، پولشویی و تشکیل کمیته سرمایه گذاری مشترک امضا شدند دقیق، قابل ارزیابی و قابل دسترسی می باشند. این یادداشت های تفاهم با نیاز به دسترسی به تنوع اقتصادی دو کشور شامل نفت و گاز تقویت می گردند. علیرغم کاهش چشمگیر تجارت به دلیل تحریم ها، ایران و آفریقای جنوبی توافق کرده اند که خروجی کلی تجارت بین دو کشور را تا سقف 2 میلیارد دلار تا سال 2020 افزایش دهند.

رئیس جمهور زوما و رئیس جمهور روحانی موقعیت های استراتژیک هر دو کشور را در آفریقا و در خاور میانه به رسمیت شناختند. آنها بر نقش های مهمی که می توانند در این منطقه ها ایفا کنند تا توسعه، رونق و صلح را گسترش دهند تأکید ورزیدند.

هر دو کشور عضو جنبش عدم تعهد هستند و تعهد خود را بر معیارهای حاکم بر این جنبش تجدید نمودند. آن ها همچنین متعهد شدند که از طریق سازمان های چندجانبه برای حل مسئله فلسطین و بازگشت مردمان آن سرزمین به محل تولد خود تلاش نمایند.

هیأت اقتصادی بلند پایه ای متشکل از بخش های گردشگری، معدن، تولید، انرژی/انرژی های جایگزین و سرمایه گذاری رئیس جمهور زوما را همراهی نمودند. علاقه بسیاری بین دو همتا برای ایجاد مشارکت در تجارت کالا و سرمایه گذاری مشترک در هر دو کشور و کسب کار هر دو کشور وجود داشت. رئیس جمهور زوما در سخنرانی خود از اعضای هیأت درخواست نمود که بدنبال روابط پایداری باشند که نه تنها در دو کشور بلکه در دو منطقه تأثیرگذار باشد.

سفارت آفریقای جنوبی در تهران از کسب و کارهای صنایع مختلف دعوت می نماید که از فرصت های موجود به همراه حسن نیت و صمیمیتی که ایرانیان آشکارا نسبت به کشور ما ابراز می نمایند بهره برداری نمایند.

ایران در آستانه پیوستن به تجارت و بازرگانی بین المللی قرار دارد. البته این فرایند به راحتی که انتظار می رود پیش نمی رود. برخی از قدرت های 1+5 با به تأخیر انداختن امور به دنبال کند کردن اجرای برنامه جامع اقدام مشترک هستند. علیرغم اینکه ایران با حسن نیت به مذاکره پرداخت اما مسیر دسترسی ایران به منابع بلوکه شده اش و دسترسی کامل به سیستم بانکی جهانی مین گذاری شده است. آفریقای جنوبی نیز قربانی تحریم های تحمیل شده بر ایران بوده است. سرمایه گذاران یکی از شرکت های برجسته آفریقای جنوبی به دلیل قوانین تحمیل شده توسط اداره کنترل دارایی های خارجی آمریکا (OFAC) نمی توانند به سود سرمایه گذاری خود دسترسی داشته باشند.

ایران از تحریم های بین المللی ناعادلانه دوام آورد و علیرغم تمامی پیش آمد ها مردم ایران نیز دوام آوردند. خلاقیت، ابداع و نوآوری آنها آشکار شد. امروز ایران در خط مقدم بسیاری از ابداعات علمی و فناوری قرار دارد. باور این که علیرغم چالش ها و دشواری های موجود، اراده و پشتکار آنها چشمگیر است کار دشواری نیست.

با این اوصاف باید درباره فرایندی که به عنوان بشر در این هزاره از خود به جای گذاشته ایم بنیدیشیم. مخاطرات با گونه انسانی ارزیابی می شوند. البته فرصتی برای ایجاد نظم جدید جهانی بر اساس برابری و به رسمیت شناختن مرکزیت شأن انسان وجود دارد. روابط زایشی قدیمی که در دی ان ای ما وجود دارد در معرض تهدید و تخریب است و بزودی از رده خارج می شود. ماکیاولیسم حاکم بر روابط بین الملل ریشه در اقدامات قرون وسطایی دارد که متعلق به پست ترین مرحله بدوی رشد بشر است.

بگذاریم نظم جهانی جدیدی شکل بگیرد. نظمی که بر چالش های کنونی و آینده استوار است. این دنیا در روابط چند جانبه، پدیده قوم و خویشی و بینافرهنگی و بین قاره ای فرو رفته است. بدین ترتیب این تنها وسیله ای است که از پس چالش های موجود بر می آید. ما بدنبال دنیایی هستیم که در آن قشر قوی ضیعفان را تحت فشار نگذارد.

دنیایی که در آن تمامی مزایای رقابتی ترکیبی برای دستیابی به منافع بزرگتر بسیج شوند.

به همین دلیل است که معتقدیم ایران دوست آفریقای جنوبی است و آفریقای جنوبی به دوستان خود وفادار می ماند. شاهدی بر این پیوند قوی همبستگی به بهترین نحو در کلام شاعر ایرانی حافظ بیان شده است:

  ببر اندوه دل و مژده دلدار بیار ای صبا نکهتی از خاک ره یار بیار
  نامه‌ای خوش خبر از عالم اسرار بیار نکته‌ای روح فزا از دهن دوست بگو
  شمه‌ای از نفحات نفس یار بیار تا معطر کنم از لطف نسیم تو مشام
  بی غباری که پدید آید از اغیار بیار به وفای تو که خاک ره آن یار عزیز
  بهر آسایش این دیده خونبار بیار گردی از رهگذر دوست به کوری رقیب
  حلقه یی از خمِ آن طرّه طرار بیار دل دیوانه بزنجیر نمی آید باز
  خبری از بر آن دلبر عیار بیار خامی و ساده دلی شیوه جانبازان نیست
  به اسیران قفس مژده گلزار بیار شکر آن را که تو در عشرتی ای مرغ چمن
  عشوه‌ای زان لب شیرین شکربار بیار کام جان تلخ شد از صبر که کردم بی دوست
  ساقیا آن قدح آینه کردار بیار روزگاریست که دل چهره مقصود ندید
  وان گهش مست و خراب از سر بازار بیار دلق حافظ به چه ارزد به می‌اش رنگین کن

 

error: South African Embassy...Content is protected !!